TÜMAD Bir İlke Daha İmza Attı

6 Temmuz 2020

TÜMAD Madencilik A.Ş. Uluslararası Siyanür Yönetim Koduna İmza Attı

Uluslararası Siyanür Yönetim Enstitüsü (ICMI), TUMAD Madencilik A.Ş.’nin Altın Üretiminde Siyanürün Üretimi, Taşınması ve Kullanımı için Uluslararası Siyanür Yönetim Kodu başvurusunun onaylandığını resmi web sitesinden ilan etti.

Çanakkale Lapseki ve Balıkesir İvrindi’de  altın ve gümüş madenlerini işletmekte olan TÜMAD Madencilik, siyanür koduna imza atarak, Siyanür Yasası’nın İlkelerini takip etmeyi, Uygulama Standartlarını uygulamayı ve bağımsız üçüncü taraf denetçiler tarafından ilk başvurusunu izleyen üç yıl içinde ve sonrasında doğrulama denetimlerini gerçekleştirmeyi taahhüt eden ilk yerli sermayeli Türk maden şirketi oldu.

Siyanür yönetiminin anayasası olarak bilinen Uluslararası Siyanür Yönetim Kodu, Birleşmiş Milletler Çevre Programı himayesinde çok paydaşlı bir Yönlendirme Komitesi tarafından geliştirilmiş, siyanür kullanılarak altın ve gümüş üretimi ile uğraşan şirketler ve bu siyanürü üreten ve taşıyan şirketler için gönüllü bir endüstri programıdır.

Madencilik çalışmalarında dünyada mevcut en yüksek teknolojiyi, çevre, iş sağlığı ve güvenliği standartlarını uygulayarak faaliyet gösteren Lapseki ve İvrindi Altın Madeni çalışanlarımızı bu başarısından dolayı tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

https://www.cyanidecode.org/media-room/press-releases/2020/tumad-mining-inc-becomes-signatory-international-cyanide-management