İvrindi Altın ve Gümüş İşletmesi

İvrindi Altın ve Gümüş İşletmesi

Balıkesir ili İvrindi ilçesi sınırları içerisinde yer alan Altın ve Gümüş Madeni İşletmesinde Sürdürülebilir madencilik kriterleri uygulanmaktadır.

Toplam Satılabilir Metal: 766.000 ons / 23,8 ton altın

1.511.000 ons / 47 ton gümüş

Maden Isletme Ömrü: 9 yıl

Ortalama Altın Tenörü: 0.62 g/t

Yıllık Üretim: 7.65 M ton

İlk Yatırım: 165 Milyon $

İstihdam: 1250 kisi

Balıkesir ili İvrindi ilçesi sınırları içerisinde yer alan Altın ve Gümüş Madeni İşletmesinde Sürdürülebilir madencilik kriterleri uygulanmaktadır.

Yöre halkının ekonomik kalkınmasının yanı sıra, eğitim, sağlık, altyapı, yerel satınalma ve yerel istihdamın geliştirilmesi için projeler üretilerek, sosyal onay gözetilmektedir.

Yığın liç alanı, 50 santim sıkıştırılmış kil ve yüksek yoğunluklu jeomembran ile geçirimsiz hale getirilir. Tamamen geçirimsiz olduğu, kamu ve bağımsız denetçiler tarafından test edilerek, sertifikalandırılır.

2019 yılında “Yığın Liç” yöntemiyle üretim faaliyetine başlayan İvrindi işletmesinde açık ocaklardan üretilen cevher, yıllık 7,76 milyon ton kapasiteli tesiste %68,5 verimle zenginleştirilerek, altın ve gümüş dore elde edilmektedir.

Madende patlatmalı açık ocak işletim yöntemi ile cevher 4 açık ocaktan üretilmektedir.

Açık ocaklarda kayacın gevsetilmesi amaçlı milisaniye gecikmeli patlatma kullanılarak gürültü ve titreşim en aza indirilmektedir. Patlatma sonrasında, ocaklardaki cevher ekskavatör ve kamyonlar yardımıyla cevher stok alanına, cevher içermeyen kayaçlar ise pasa döküm alanına tasınmaktadır.

Kırıcılardan geçirilerek tane boyutu 6 mm’ ye indirilen cevher, Aglomerasyon ünitesine gönderilerek çimento su karışımı ile birleştirilir ve topaklanması sağlanarak, hareketli konveyörlerle liçi alanına taşınarak serilen cevher üzerinde seyreltilmiş siyanürlü çözelti ile damlama işlemi başlatılır.

Bu işlemle sıvı faza geçirilen altın ve gümüş metali, ADR ünitesinde kazanılarak altın ve gümüş içeren dore elde edilir.

Madende çalışma biten her alanda doğal habitatına uygun rehabilitasyon yapılmaktadır.