TBMM Başkanı Yıldırım: ‘NUROL ve TÜMAD’a Teşekkür Ediyorum’

14 Şubat 2019

NUROL Holding ve TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ana sponsorluğunu üstlendiği  “Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgesel filminin TBMM’deki gösterimine katılan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, eserin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek; “Destek ve sponsorluk konusunda katkıları olan Nurol Holding ve TÜMAD Madenciliğe teşekkür ediyorum” dedi.

TBMM Tören Salonu’ndaki ‘Troya Hazineleri-Asırlık Hasret’ filminin gösterimine TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, TBMM İdare Amiri Hasan Turan, AK PARTİ Grup Başkanvekilleri Bülent Turan, Cahit Özkan ve Muhammet Emin Akbaşoğlu, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile milletvekilleri ve davetliler katıldı.

Filmin özel gösterimi için Meclis’e Çanakkale’den sembolik Truva atının da getirilmesi dikkat çekti.

Belgeselin gösteriminden önce TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Belgeselin yapımcısı ve yönetmeni Nihal Ağırbaş birer konuşma yaptı.

TBMM Tören Salonu’nun konferans, seminer, konser, ödül töreni, resepsiyon, kutlama ve kabul gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yaptığını hatırlatan Yıldırım, bugün hepsinden farklı bir etkinliği gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yurt dışına çıkarılan kültür varlıklarının tamamının son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Troya Hazineleri de bunlardan biri. Milletimizde kültür varlıklarımızın korunması konusunda yavaş yavaş ciddi bir bilinç oluşmaya başladı. TBMM, bu konuda her türlü yasal desteği verdi, vermeye devam edecek” ifadesini kullandı.

Çanakkale’nin, tarihin her döneminde önemini koruyan, Anadolu Türklerinin de Avrupa topraklarına ayak bastığı ilk şehir olduğunu dile getiren Yıldırım, “Ecdadımızın Avrupa karasında, Gelibolu’da ilk donanmamızı ve ilk camimizi yaptığını biliyoruz. Ecdadımız daha İstanbul fethedilmeden Çanakkale’ye ayakbastı. Bizim için çok daha önemli olan 104 yıl önce yedi düvele ‘Çanakkale geçilmez’ dediğimiz şehirdir. Binlerce şehidimizin yattığı şehirdir” diye konuştu.

NUROL VE TÜMAD’A TEŞEKKÜR ETTİ

Belgesel filmin çekilmesine katkı sunan AK PARTİ Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile eserin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Yıldırım, “Destek ve sponsorluk konusunda katkıları olan Nurol Holding ve TÜMAD Madenciliğe teşekkür ediyorum” dedi.

“Uzun yıllar üzerinde oturduğumuz zenginliklerin ne yazık ki farkına varamadık” ifadesini kullanan Yıldırım, çok sayıda kültür hazinesinin, Türkiye’deki çeşitli bölgelerden yurt dışına çıkarıldığının bilindiğini hatırlattı.

“İADE İÇİN HUKUK MÜCADELESİ GEREKİYOR”

ABD, Almanya, Avusturya, Danimarka, İngiltere, İsviçre, Rusya ve Hollanda gibi ülkelerin müzelerinde sergilenen hazinelerin izini bulmak için “hafiye gibi çalışmak” gerektiğine dikkati çeken Yıldırım, “Bunların iadesi de o kadar kolay olmuyor, hukuk mücadelesi gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuda hakikaten ciddi bir çalışma yapıyor. Uşak Müzesi’ndeki Karun Hazineleri gibi yüzlerce eserin ülkemize geri getirilmesi ancak bu kararlı ve sabırlı çalışmaların bir sonucudur. Milletimizde de kültür varlıklarımızın korunması konusunda yavaş yavaş ciddi bir bilinç oluşmaya başladı. TBMM, bu konuda her türlü yasal desteği verdi, vermeye de devam edecek. Yurt dışına çıkarılan kültür varlıklarımızın hepsi son derece kıymetli. Yalnızca Anadolu’nun değil, insanlık tarihine ışık tutacak nitelikte. Çünkü insanlık tarihi Anadolu topraklarında başlıyor. Troya Hazineleri de bunlardan biri.”

“ÇOK BÜYÜK SES GETİRECEK”

Troya’nın, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik bir şehir olduğunu vurgulayan Yıldırım, “2018’de Troya’nın dünya kültür mirası arasında yer alışının 20. yıl dönümünü ihya ettik. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığımız geçtiğimiz yıl içinde Çanakkale’de bu etkinlikleri yaptı. Hazırlanan belgesel de Troya Yılı’nın bir ürünüdür. Eminim ki uluslararası gösterimi de yapılabildiğinde, bu başarıldığında bölge tanıtımı açısından çok daha büyük ses getirecek. Temenni ederim gelecek yıllarda St. Petersburg Müzesi’nde olduğu tespit edilen Troya hazineleri de ülkemize, ait olduğu yere gelmiş olur.”

“KURMACA YOK HEPSİ GERÇEK”

Belgeselin yönetmeni ve yapımcısı Nihal Ağırbaş ise, Troya Hazineleri’nin, Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından yurt dışına kaçırılan en önemli eserlerden olduğunu belirtti.

Belgeselde, Troya Hazineleri’nin kaçırılış hikâyesinin ele alındığını dile getiren Ağırbaş, Schliemann’ın, hatıralarında ve kazı notlarında Troya’yı nasıl tahrip ettiğini detaylarıyla yazdığını hatırlatarak, “Senaryoyu oluştururken bunlara dikkat ettik. Belgesel filmde kurmaca hiçbir şey yok, her şey gerçek” dedi.  Ağırbaş, Avrupa’nın, “Schliemann’ı arkeolojinin babası ve Troya’nın kâşifi” olarak kabul ettiğini ancak kendisinin, “Troya’yı tahrip eden bir hazine avcısı” olduğunu söyledi.

“TÜMAD HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRMEMİ SAĞLADI”

Filmin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Ağırbaş, “İlk günden itibaren bize katkı sunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, ana sponsorumuz Nurol Holding ve TÜMAD Madenciliğe hayal ettiğim her şeyi filme yansıtılmasını sağladıkları için teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Bir yönetmen olarak filminin Gazi Meclis’te gösteriliyor olmasının heyecan verici olduğunu dile getiren Ağırbaş, organizasyona sahipliğini yapan TBMM Başkanı Yıldırım’a da teşekkür etti.

“KÜLTÜREL MİRASIMIZ BİZİM İÇİN EN BÜYÜK HAZİNEDİR”

“Troya Hazineleri-Asırlık Hasret” belgeselinin sponsorluğunu üstlenen, Nurol Holding bünyesinde faaliyet gösteren TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yücel de TBMM’de yapılan gösterime katıldı.

Troya Hazineleri’nin, Türkiye’nin yurt dışına kaçırılan sayısız kültürel mirasından yalnızca biri olduğuna dikkati çeken Yücel, “Ülkemizin yer altı kaynaklarını ekonomiye kazandırmaya çalışan TÜMAD Madencilik olarak, ülkemizin en önemli kültürel mirasından birisi olan Troya Hazineleri’nin ülkemize kazandırılmasına yönelik bir projeyi desteklemek her şeyden önce bizim için en büyük hazinedir.

Bizim için asıl mutluluk, haksız bir şekilde yurt dışına kaçırılan Troya Hazineleri başta olmak üzere, Anadolu’nun sayısız kültürel mirası doğduğu topraklarda sergilenmeye başlandığı zaman yaşanacaktır” dedi.