Sosyal İçerikli Projeler Masaya Yatırıldı

16 Aralık 2019

TÜMAD Madencilik İvrindi İşletmesi olarak, ekonomik, toplumsal ve kültürel olanaklarını geliştirmek amacıyla oluşturduğu Toplum Yatırımları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin ikinci toplantısını gerçekleştirdik.

Toplantıya, İvrindi Kaymakamı Fatma Turhan Keser’e vekaleten Balya Kaymakamı Burak Keser, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Dairesi temsilcileri, Tarım ve Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü yöneticileri, Ziraat ve Esnaf Odaları yöneticileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, TÜMAD İvrindi İşletme Müdürü Barbaros Hiçyılmaz ve şirket yöneticileri ile paydaş köylerin muhtarları katıldı.

Balya Kaymakamı Burak Keser toplantıyı açış konuşmasında, yeraltı zenginliklerinin ülke kalkınmasında oynadığı önem konusunda farkındalık yaratılması bu anlamda, çevreye ve insana saygılı madencilik operasyonlarının sayısının artması gerektiğini dile getirerek, istişare mekanizmasının kültürümüzdeki yerine dikkat çekerek, bu noktada TÜMAD’ın düzenlediği toplantının yerinde olduğuna dikkat çekti.

Daha sonra TÜMAD Entegre Yönetim Sistemleri ve Sürdürülebilirlik Müdürü Bilge Küçükaytan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından verilen krediyle hayata geçirilen İvrindi Altın ve Gümüş Madeni Zenginleştirme Projesi hakkında ve proje kapsamında TÜMAD’ın İvrindi İlçesi’ne ilişkin hazırladığı kırsal kalkınma modellerine ilişkin katılımcılara ayrıntılı bilgilerin verildiği bir sunum yaptı.

Son olarak paydaşların ve katılımcıların; TÜMAD İvrindi İşletmesinden beklentileri, planlanan sosyal içerikli kalkınma projeleri hakkındaki görüş ve önerilerine başvuruldu.

İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, TÜMAD Madenciliğin bölge kalkınması için attığı somut adımların ve bu anlamdaki ciddiyetinin, yerel yöneticiler tarafından takdir edildiğini belirterek, “İvrindi ilçemize altın madeninin açılmasının pozitif etkisinin olacağına inanıyoruz. İlçemizde Sayın Nurettin Çarmıklı’nın da ismini yaşatacak bir maden lisesi yapıldı. Mimarinin ve teknolojinin en gelişmiş hali ile donatılan okul için teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.