Maden karasından depremin acısına

8 Mart 2023

Kömür ocağında madencilerin hayatlarını emanet ettiği arama-kurtarma uzmanı kadın madenciler, Kahramanmaraş depremi sonrasında da enkazlara girerek canlar kurtardı.

MELTEM GÜNEŞ Ankara – Yerin yüzlerce metre altında çalışan madencilerin hayatlarını emanet ettikleri arama-kurtarma uzmanı kadın madenciler, afet zamanlarında da vatandaşın hayatı için enkaz altına girmekten çekinmedi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Osmaniye ve Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz arama kurtarma çalışmalarında da görev alan İş Sağlığı ve Güvenliği Mühendisi Gizem Toran (29) ile madende Delme ve Patlatma Mühendisi olarak çalışan Seher Oran (28) Milliyet’e açıklamalarda bulundular.

KURTARMA PSİKOLOJİSİ

Gizem Toran, TÜMAD Madencilik’te 1.5 yılı aşkın süredir mühendis olarak çalıştığını aynı zamanda şirketin arama kurtarma ekibinde de yer aldığını söyledi. Bölgeye giden 25 kişilik arama kurtarma ekibinin içinde tek kadın kurtarmacı olan Toran, “Haberi aldıktan sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Acil Durum Koordinasyon Merkezi, AFAD, Türkiye Madenciler Derneği ve diğer maden firmalarının ortak koordinasyonuyla en hızlı şekilde deprem bölgelerine ulaşmamız sağlandı. Dağıtım yapıldı, bize Osmaniye ve Antakya düştü. İki ekip olarak gittik. Depremden 24 saat sonra Osmaniye’deydik” dedi.

Toran, sahaya iner inmez “kurtarma psikolojisine” girdiklerini dile getirerek, “Tek odağınız enkaz altında kalan kişileri güvenli bir şekilde ailesine, sevdiklerine, bekleyenlerine ulaştırmaya çalışmak oluyor. Çalışmalar sırasında duygusal bir problem yaşamadım. Ta ki o alandan çıkıp evimize dönene kadar. Bizler süreci sorunsuz bir şekilde atlattık. Ama orada insanların ‘her an yeni bir deprem olacak mı’ korkusunu, ‘ne yapacağız’ çaresizliğini, yaşadıkları acıyı unutamayacağım” diye konuştu. Hatay’da doğup büyüdüğünü belirten Toran, “Elbette oranın müdahalesi duygusal anlam olarak farklıydı. Doğduğum, büyüdüğüm şehri öyle görmek çok üzücü ama en azından o insanlara yardım edebilme duygusu da bir o kadar mutluluk vericiydi” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Milliyet