Dünya Madencileri PDAC Fuarında Buluştu

6 Mart 2019

Dünya madenciliğinin en büyük organizasyonlarından biri olan PDAC 2019, Kanada’nın Tronto kentinde yapıldı. Organizasyonda TÜMAD en üst seviyede temsil edildi.

1932 yılından beri düzenlenen, dünyadan 135 ülkeden, 3 bin 500 yatırımcı ve 25 bin civarında katılımcıyı buluşturan dünyanın en büyük madencilik organizasyonu PDAC 2019 etkinliği 3-6 Mart tarihleri arasında Kanada’da gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, TÜMAD Genel Müdürü Hasan Yücel ve katılımcılarla fuar alanında buluştu.

Türkiye’den de yoğun katılımın gerçekleştiği etkinliğe Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, Altın Madenciler Derneği (AMD) Başkanı ve TÜMAD Genel Müdürü Hasan Yücel, TÜMAD Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aslan, TÜMAD Finans Müdürü Ömür Öztürk ile birçok yerli ve yabancı şirketin temsilcisi katıldı.

Etkinliğe katılan Ottava Büyükelçimiz Kerim Uras da Hasan Yücel ve davetliler ile biraraya geldi.

Yücel ve çalışma arkadaşları etkinlikte sık sık yerli ve yabancı konuklarla biraraya gelerek; Türk madencilik sektöründeki gelişmeler, uygulamalar, sektörün büyümesi için gerekli olan adımların atılması konusunda bilgi alış verişinde bulundukları öğrenildi.

Altın Madenciler Derneği (AMD) Başkanı ve TÜMAD Genel Müdürü Hasan Yücel, ileri teknolojiyi kullanarak, çevreye duyarlı, sürdürülebilir madencilik konusunda PDAC 2019 sayesinde sektörün teknolojik ve mantalite olarak dünyada geldiği aşamanın fotoğrafını çekme fırsatını yakaladıklarını söyledi.

TÜMAD Genel Müdürü Hasan Yücel, etkinlik sırasında sık sık çalışma arkadaşlarıyla buluşarak durum değerlendirmesi yaptı.

Dünya madenciliğinin kalbinin attığı organizasyon olarak görülen PDAC 2019 etkinliğine katılmalarının çok faydalı olduğunu bir kez daha yerinde görme fırsatı yakaladıklarını vurgulayan Yücel, bu tür etkinliklerin ülkemizdeki madencilik sektörünün standartlarının yükselmesine de katkı sunduğuna inandığını dile getirdi.

Etkinlikte TÜMAD, altın madenciliği konusundaki deneyimlerini dünya devleriyle paylaşma fırsata buldu.

TÜMAD tarafından dünyanın dört bir tarafından gelen madencilere bir de sunum yapıldı. Sunumda TÜMAD’ın, madencilik çalışması yaptığı yörelerde yerel dinamiklerle karşılıklı güvene dayalı, değerlere saygılı, açık ve şeffaf iletişimle, yöre halkının desteğini alarak, sosyal onayı olmazsa olmaz kriter olarak kendisine rehber edinerek, ileri teknolojiyi kullanarak, çevreyi koruyarak gerçekleştirdiği yatırımlar hakkında bilgi verildi.