Covid-19’u Alacağımız Tedbirlerle Aşabiliriz

9 Nisan 2020

Covid-19’u Alacağımız Tedbirlerle Aşabiliriz

TÜMAD Madencilik A.Ş. olarak, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 (Koronavirüs) salgınına karşı ülkemizin aldığı önlemlere destek olmak, çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını korumak amacıyla şirketimizde bir dizi önlemler alınarak hayata geçirdik.

Tüm dünyada ciddi bir sorun olan Covıd-19 enfeksiyonu, ne yazık ki artık hepimizin yaşamında yeni bir mücadele alanına dönüşmüş durumda.

Kurulduğu günden itibaren Genel Müdürlük ve İşletmelerinde, çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği ile kaliteli ve sürdürülebilir bir üretim anlayışından taviz vermeyen TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., henüz Türkiye’de Covid-19 Vakası görülmeden çalışanlarımızın sosyal mesafe ve hijyen konusundaki her türlü tedbiri ve önlemi almaya başlamıştır.

Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, Çalışma Bakanlığı ve illerde valiliklerin himayesinde oluşturulan İl Pandemi Kurullarının kararları doğrultusunda TÜMAD Madencilik, Genel Müdürlük ve İşletmelerinde Covid-19 (Koronavirüs) salgınına karşı alınması gereken her türlü önlemi alarak, kararlı bir mücadeleyi tüm çalışanlarıyla sürdürüyor.

PANDEMİ KRİZ YÖNETİMİ

Genel Müdürlük ile İşletmelerimiz arasında koordinasyonu sağlamak, herhangi bir olumsuz durumunda izlenecek yol ve yöntemleri saptamak amacıyla henüz Türkiye’de vaka görülmeden Pandemi İzleme ve Takip Kurulu (Kriz Yönetimi Masası) oluşturularak, salgına karşı hızlı ve etkin bir şekilde aksiyon alınması sağlandı.

ACİL EYLEM PLANI HAZIR

TÜMAD’a bağlı İşletmelerde, çalışanların sağlığını koruyarak tesislerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak ve olası her türlü seneryoya hazırlıklı olmak amacıyla Covid-19 Acil Durum Eylem Planı hazırlanarak, virüsün yayılmasına bağlı olarak aşamalı olarak hayata geçirelecek acil durum seviyeleri ve önlemler tek tek belirlenerek hayata geçirilmiştir.

ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİ

TÜMAD Madencilik, virüsün yayılma riskini azaltmak toplum sağlığımızı ve iş gücümüzün sağlığını korumak amacıyla Genel Müdürlük ve İşletmelerinde, 60 yaş üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan riskli personelle, Genel Müdürlük ve İşletmelerdeki idari personelin tamamını idari izinli veya yıllık izinlerini kullanmalarını sağlayarak esnek çalışma sistemini hayata geçirildi ve işletmelerin asgari, en az personelle çalışmalarını sürdürmesi sağlandı.

ÖNCE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Türkiye’de Covid-19 vakası tespit edilmesinin ardından İşletmelerimize Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumların hazırladığı her türlü afiş ve broşürlerin ışığında gerekli bilgilendirmeler yapılarak, tesis girişlerinde tüm çalışanlarımızın ateşi ölçülerek alınmakta, servis araçları kapasitesi yarı yarıya indirilerek seyrek oturma düzenine geçilerek sosyal mesafenin korunması, yemekhanede yemek yerine kumanya dağıtılması gibi hijyen ve sağlık konusunda alınması gereken tüm önlemler alındı ve alınmaya devam ediliyor.

Alınan kararlara uyulması, sosyal mesafe ve hijyen konusuna gerekli hassasiyetin gösterilmesi, izin veya esnek çalışma sisteminden faydalanan çalışanlarımızın #EvdeKal’maları durumunda bu mücadeleyi kazanacağımıza yürekten inanıyoruz.