Bakan Dönmez’den ‘Madencilik’ Dersi

19 Ocak 2022

Enerji ve Tabbi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TÜMAD tarafından yaptırılan, Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde beyaz önlük giyerek öğrencilere madencilik konusunda ders verdi.

Madencilik sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli ara elaman ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılışı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve seçkin konukların katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Dönmez, resmi açılış töreninin ardından, beyaz önlüğünü giyerek laboratuvarda madencilik konusunda öğrencilere ders verdi.

Öğrencileri Türkiye’nin ilk madencilik lisesini tercih ettikleri için tebrik eden Dönmez, okulun tam donanımlı bir eğitim kurumu olduğunu söyledi.

SİZLERİN CANI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
Madencilikle ilgili bilgilerini öğrencilerle paylaşan Dönmez, “Madencilikte en temel kural önce güvenlik. Sizlerin canı her şeyden önemli” dedi.

Türkiye’nin maden potansiyeline ilişkin bilgiler aktaran Dönmez, madenciliğin taş-toprak olarak görüldüğünün, ancak bu taşın toprağın içinde bir cevher gizli olduğunun altını çizerek, öğrencilere cevhere ulaşmadaki yöntemlerden söz etti.

SEKTÖRE BAKIŞ DAHA DA GÜZELLEŞECEK
Kullanılan bütün ürünlerin temelinde madenlerin yattığına işaret eden Dönmez, “Otomobil metal içerikli, cep telefonun içinde silisyum var. Günlük kullandığımız birçok malzemenin ilk üretim maddeleri sizin çalıştığınız bu sektörün içinden geliyor. Vatandaşa da bunları anlattıkça sektöre olan bakış daha da güzelleşecek” diye konuştu.

Çevreyle uyumlu, insana saygılı madencilik yapılması gerektiğini aktaran Dönmez, bunun modern madenciliğini olmazsa olmazları arasında yer aldığına değindi.

ZOR İŞ HAKİKATEN
Dersliklerde işin teorisinin anlatıldığını belirten Bakan Dönmez, laboratuvarda ise uygulama yapıldığını dile getiren Bakan Dönmez, “Buna taş diyerek geçmeyin. Buna madenci bakınca renginden, yapısından da gözlem yapabiliyor. Ama asıl sonuçlar laboratuvardan çıkıyor. Düşünün 1 ton taşı alacaksın onu ayrıştıracaksın sonunda 1 gram bile olmayan bir ürün olacak. Zor iş hakikaten” ifadesini kullandı.

11 MİLYON LİRAYA MAL EDİLDİ
TÜMAD Madencilik tarafından yaptırılan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 34 öğrenci kapasiteli 16 derslik bulunuyor. Yaklaşık 11 milyon liraya mal edilen okulda, 1 milyon liralık bir maliyete ulaşan Türkiye’nin ilk maden laboratuvarı yer alıyor. Şu anda 134 öğrencinin bulunduğu okul, tam kapasiteye ulaştığında 544 öğrenciye ev sahipliği yapacak. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki 51’inci Ar-Ge merkezinin de bu okula kurulması düşünülüyor.